AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 20 Kasim 2018 Sali 10:39
İL BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLE & KÖYLEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLAR
ISPARTA HAVA DURUMU
ISPARTA
 
Sdü’de Helal Gıda Paneli
 
Sdü’de Helal Gıda Paneli
 
 
Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Orman Fakültesi konferans salonunda SDÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adem Efe moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, IspartaBilimsel Düşünce Topluluğu Derneği Başkanı ve SDÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. FatihGültekin, SDÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Talat Sakallı, TSE Gıda Belgelendirme Uzmanı Özhan Gündüz konuşmacı olarak katıldı.


Panelin açılış konuşmasını yapan SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Numan Tamer, panelin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek toplumda bu konuda farkındalık oluşturulması gerektiğini vurgularken, TSE Gıda Belgelendirme Uzmanı Özhan Gündüz ise “Türkiye’de ve Dünya’da Helal Gıda Sertifikalarının Genel Durumu” konulu bir sunum yaptı

İslam Ülkeleri Standardizasyon ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) hakkında bilgiler veren Gündüz, “Beslenme en temel ihtiyacımızdır. Tükettiğiniz şeylere dikkat edin. Helal belge konusundaki talep, gıda dışındaki farklı sektörlere yayılarak artmaktadır. Bu sektörler arasında turizm, kozmetik, ilaç, altyapı ve tekstil gibi sektörler bulunmaktadır” dedi.

Gündüz, helal gıda için dini kurallara uygun olması, temizlik ve hijyenik olma, sağlığa zararlı olmama ve belgelendirilmiş olma koşullarının arandığını söyledi.

SDÜ Öğretim Üyesi Talat Sakallı da “Helal ve Sağlıklı Gıdaların Manevi Açıdan Önemi” ile ilgili bilgiler verdi. Kur'an-ı Kerim’in ısrarla temiz ve helal gıda üzerinde durduğuna dikkat çeken Sakallı, insanların aldığı gıdaların davranışlarına da etki ettiğini söyledi.

Sakallı, “İslam, insanın yediği yiyeceklerin helal ve sağlıklı olmasını emreder. Haram kılma yetkisinin sadece Allah’a ait olduğunu bildirilir. Kur’an ve hadislerde haram olan şeyler belirtilmiştir” diye konuştu.

Bilimsel Düşünce Topluluğu Derneği Başkanı Prof. Dr. Fatih Gültekin ise “Sağlıklı Beslenmenin ABC’si” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Gültekin, “Helal ve sağlıklı beslenmek için öncelikle bilincin artması gerekiyor. Üreticiden, tüketiciye ve aradaki bütün sektörlerde bu bilinci arttıracak olursak düzenlemeler ardından gelecektir” dedi.
 
 
30 Aralık 2013 Pazartesi - 09:48
8833 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com